sobota, 28 września 2013

"Niezgodna" Veronica Roth

<Nie było mnie przez trzy tygodnie i na swoje wytłumaczenie mam tylko jedno słowo: szkoła. Myślę, że wielu z czytelników mnie zrozumie :) W zamian mam dla Was recenzję naprawdę wspaniałej książki ;) >


Podstawowe informacje:
Tytuł: Niezgodna
Tytuł oryginału: Divergent
Autor: Veronica Roth
Gatunek:  fantasy/ młodzieżowa
Liczba stron:  352
Wydawnictwo: AmberOwszem, moda na młodzieżowa książki fantasy wydaje się nie mieć końca, a kolejne, podobne do siebie pozycje, zalegają na sklepowych półkach. Mimo tego wciąż udaje się trafić na "perełkę", która przywraca wiarę w ten gatunek. Przedstawiam wam idealną książkę na zimne wieczory, których jest coraz więcej - nic tylko dać się wciągnąć porywającej lekturze!

Veronica Roth w książce "Niezgodna" kreuje intrygujący świat - swojego rodzaju dystopię w bliżej nieokreślonej przyszłości. Na ruinach Chicago stworzyła świat podzielony na pięć części – frakcje Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość) i Serdeczność (życzliwość)


W każdej z nich żyją ludzie z takimi samymi cechami, sposobem myślenia, zachowania, nawet ubierania - ludzie podobni do siebie. Nie wykraczają poza schematy, nie przekraczają przyjętych granic. Każdy wie, jakie jest jego zadanie, co powinien zrobić, czego się po nim oczekuje.

Z pewnymi wyjątkami.

Nadchodzą szesnaste urodziny Beatrice - zbliża się czas testu predyspozycji, który pomoże jej wybrać frakcję do której będzie przynależeć. Ale coś idzie nie tak. 

Czy dominującą cechą charakteru Beatrice jest inteligencja? 
A może odwaga? 
Altruizm?

Co dziwne test nie może jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie (czyżby nie każdy w tym świcie był czarno-biały?). Dziewczyna jest n i e z g o d n a, co okaże się zdominować jej przyszłość i zmieni ją na zawsze. Bo niezgodni są inni, elastyczni, nie pasują do schematów, nie da się ich posegregować, przypisać ich do jednej cechy, do jednej frakcji. Granice dla nich nie istnieją - nie ograniczają się - co dla władz frakcji jest niebezpieczne; psuje ustalony porządek.

Jestem Niezgodna. I nie można mnie kontrolować.”

I właśnie dlatego drobna i delikatna Beatrice w szarych ubraniach Altruizmu (frakcji w której się wychowała i w której uczono ją, że powinna być niewidzialna) decyduje się na odważny krok; opuszcza swoją rodzinę i dołącza do Nieustraszonych. Teraz oczekuje się od niej czegoś całkiem innego - musi przejść wyczerpujące szkolenie, postarać się przeżyć i nie trafić do Bezfrakcyjnych.

Pierwsza przyjaźń, pierwsza miłość. Beatrice uczy się jak się bawić, jak żyć pełnią życia i być sobą, dowiaduje się czym jest prawdziwa odwaga i bezinteresowność (czyżby nie były to tylko słownikowe definicje?) .

Jest szczęśliwa.

A potem zauważa, że utopijny świat, którego iluzję tworzą przywódcy, nie jest prawdziwy. Ktoś cały czas pociąga za sznurki, ktoś inny cierpi. Okrucieństwa, strach, walka o władzę absolutną. Czy nie nadszedł czas by się zbuntować? Czy nie jest za późno?

„Nie poddam się, niech ten ktoś, kto patrzy na mnie przez kamerę, widzi, że jestem odważna. Ale czasem to nie podjęcie walki świadczy o odwadze, ale stawienie czoła nieuchronnej śmierci.”

„Niezgodna” to wspaniały debiut młodej pisarki, która idealnie wyważyła proporcje wciągającej powieści dla nastolatków. Wyraziste postaci, oryginalna wizja przyszłości i dreszczyk towarzyszący czytelnikowi przez całą lekturę książki. Do tego ciągłe napięcie: czym autorka zaskoczy mnie na następnej stronie? Bo zaskoczy na pewno. 
Uważam, że „Niezgodna”  wykracza poza trylogię o kosogłosie - ponadczasowe idee, przekaz i przestroga. Veronica Roth podeszła do powieści ambitnie i taką też stworzyła książkę - ambitną i głęboką; intrygującą, ale pouczającą. Wytrawnemu czytelnikowi może przeszkadzać jednak lekka naiwność w fabule, dotycząca relacji dwóch głównych bohaterów. Książka wciągająca, zachwyca misternie zbudowanym światem i szybką akcją.


Moja ocena: 9/10 
Komentarz: Książka bardzo wciągająca (uwaga: uzależnia!), z doskonale wykreowanym tłem i bohaterami oraz niespotykaną dotąd wizją przyszłości. Wspaniała dla miłośników wszystkich gatunków - każdy znajdzie tu coś dla siebie. <Potwierdzeniem sukcesu jest film, który już 20 marca 2014r. wchodzi do kin :) >
7 komentarzy:

 1. Już od dłuższego czasu mam oko na tę pozycje. Mam nadzieje, ze kiedys bede miala okazje ją przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 2. O tej książce czytałam już tyle różnych różnistych opinii, że muszę się sama przekonać co na jej temat myślę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. o rzeczywiście coś na jesienne i zimowe wieczory...raz na jakiś czas mam ochotę na taką młodzieżówkę, więc się pewnie skuszę;)) Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo o niej słyszałam i chyba czas najwyższy zebym w końcu sięgnęła po tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. A już myślałam, że Amber już nie wydaje żadnej ciekawej książki (ostatnio cały czas wpadam na jakieś gnioty...).
  Chętnie w takim razie się przekonam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I mi "Niezgodna" przypadła do gustu. :) Na półeczce czeka już "Zbuntowana" - słyszałam, że jest jeszcze lepsza od części pierwszej. Przeczytamy, zobaczymy... ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie to przedstawiłaś :) Książka przypadła mi do gustu, mimo że za utopijnymi aż tak bardzo nie przepadam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze - i te krytyczne, i te pozytywne; próbuję brać Wasze uwagi do serca
Staram się odwdzięczać za każdą opinię :)

Zapraszam ponownie!