środa, 21 sierpnia 2013

"Piąta fala" Rick Yancey


Podstawowe informacje:
Tytuł: Piąta fala
Tytuł oryginału: The 5th Wave
Autor: Rick Yancey
Gatunek:  fantasy
Liczba stron:  512
Wydawnictwo: Otwarte

Książką "Piąta fala" popularny w Ameryce pisarz Rick Yancey wywołał spore zamieszanie w czytelniczym świecie (i nie tylko - natychmiast po jej wydaniu zakupione zostały prawa do ekranizacji powieści), zbierając wiele pozytywnych opinii. Czy jest to pozycja warta takiego szumu?

Czytelnik spodziewający się klasycznego science fiction czy opowieści  o kosmitach, może poczuć się rozczarowany, ponieważ jest to książka  przywodząca na myśl raczej "Igrzyska śmierci" i "Wojnę światów", a nawet "Intruza". Trzeba jednak przyznać - wyszło świetnie!


Przybysze pojawili się znikąd, a początkowa fascynacja szybko przerodziła się w strach.


Nikt nie był przygotowany na Ich przybycie.
Nikt nie wie kim tak naprawdę są.
Kiedy uderzą.
I co jeszcze czeka tę garstkę niedobitków.


Fale inwazji z kosmosu nadchodziły jedna za drugą. Ciemność, powódź, zaraza, uciszacze. Czym będzie piąta fala?

Cassie ma siedemnaście lat. I jest sama. Całkiem sama. Z każdym dniem walczy o przetrwanie w świecie, który nie jest już jej domem - jest miejscem zajętym przez Przybyszów, którzy odebrali jej wszystko, co kochała. Rodzina i przyjaciele nie żyją. Jej miasto zostało zrównane z ziemią. Ale Cassie musi walczyć, bo gdzieś daleko jest osoba, której złożyła obietnicę nie do złamania.

Czytelnik poznaje historię inwazji również z innych perspektyw - kilkoro bohaterów także przedstawia swoją wersję, co pozwoliło autorowi w zgrabny sposób opisać różne wydarzenia.

"Piąta fala" to opowieść o woli przetrwania. O rzeczach, które jesteś w stanie zrobić by ocalić siebie i tych, których kochasz. A także o miłości, rodzinie i nadziei na lepsze jutro. O walce do samego końca i o tym, aby nigdy się nie poddawać. I wierzyć. W siebie i drugiego człowieka.

Rick Yancey ma lekkie pióro, a jego książkę czyta się bardzo szybko - trudno się od niej oderwać. W ważnych momentach we wspaniały sposób buduje napięcie i mimo znanego już bardzo dobrze motywu "obcej cywilizacji", potrafił stworzyć oryginalną i nietuzinkową opowieść z przesłaniem. Opowiedziana historia jest wciągająca i intrygująca, ale mimo swoich zalet, książka jest w pewnych momentach po prostu przewidywalna i odrobinę zbyt schematyczna. Nie przeszkadza to jednak w jej odbiorze! Trzeba przyznać - ta powieść po prostu zachwyca!


Moja ocena: 9/10
Komentarz: Mimo, że przywodzi na myśl podobnej pozycje, zdecydowanie jest inna niż wszystkie. Uzależnia i nie daje się oderwać od lektury. Intryguje i sprawia, że czytelnik po skończeniu książki zadaje sobie pytanie: kiedy kolejna część???<zdecydowanie na tak :)>

7 komentarzy:

 1. Och... jestem niemal pewna, że ta książka mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytając tytuł spodziewałam się, że będzie to recenzja kolejne części z kolei. Opis książki prezentuje się naprawdę oryginalnie, a obecnie, kiedy fantastyka ma tak mało do zaoferowania, takich książek właśnie szukam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tyle pozytywnych opinii. Wcześniej sądziłam, że mi się spodoba. Jednak fakt, że jest podobna do 'Igrzysk śmierci' mnie nie cieszy za bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako że o tej książce jest teraz dosyć głośno, a raczej zdecydowana większość głosów ją chwali, to nie ma opcji, żebym ja sobie tę pozycję odpuściła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ją w planach. Ciekawi mnie fabuła i ogólem całość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. oo dużo pozytywów słyszłam o tej książce, więc chyba też musze się z nią wreszcie bliżej zapoznać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyszła do mnie w paczce wczorajszej :D Cieszy mnie to ogromnie :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze - i te krytyczne, i te pozytywne; próbuję brać Wasze uwagi do serca
Staram się odwdzięczać za każdą opinię :)

Zapraszam ponownie!